W jaki sposób można usunąć klej gipsowy z powierzchni?

Klej gipsowy, jest wykorzystywany do klejenia płyt gipsowo-kartonowych. Wykonując tego typu pracę należy oczywiście liczyć się z tym, że nie należy ona do najczystszych. Jednak po jej skończeniu, całą powierzchnię domu czy też mieszkania, trzeba doprowadzić do odpowiedniego stanu. Z klejem w takiej sytuacji jest największy problem wynikający przede wszystkim z tego, że ma on po prostu niezwykle dobre właściwości. Charakteryzuje się dobrą przyczepnością oraz trwałością, dlatego jego usunięcie wymaga skorzystania ze sprawdzonych i skutecznych sposobów.

Sposoby na usunięcie kleju gipsowego

Klej gipsowy świetnie nadaje się do klejenia płyt g-k, jak i do montażu aluminiowych narożników. Wykorzystuje się go jednak tylko i wyłącznie w pomieszczeniach, w których wilgotność nie przekracza 70%. Dlatego też nie używa się go w łazienkach i kuchniach. Jego świetne właściwości są zatem podatne przede wszystkim na wodę oraz na zawilgocenie. Jeśli w danym momencie nie mamy możliwości skorzystania z lepszego rozwiązania, możemy zdecydować się na zamoczenie kleju w dużej ilości ciepłej wody. Pozwoli to na jego częściowe rozpuszczenie jednak trudno liczyć na to, aby doszło do jego całkowitego usunięcia. Dlatego skuteczniejsze jest stosowanie bardziej intensywnych rozpuszczalników.

Zmywacze do klejów polimerowych, zdecydowanie najlepiej sprawdzają się w tym zakresie. Jak każde rozpuszczalniki, charakteryzują się dość silnym działaniem. Należy zatem przede wszystkim zachować rozwagę podczas ich nakładania, stosując się do wszelkich wskazówek danych przez producenta. Rozpuszczalniki mogą również w negatywny sposób oddziaływać na powierzchnię, do której przysechł klej. Należy zatem wcześniej na jakimś małym fragmencie przetestować, czy nie będzie ona źle z nim reagowała. Jeśli tak, wówczas konieczne jest skorzystanie z łagodniejszych opcji.

Jak za pomocą domowych sposobów usunąć klej gipsowy?

Jak usunąć klej gipsowy przy pomocy tego, co zazwyczaj mamy w domu? Można wykorzystać do tego ocet, spirytus salicylowy lub też aceton, którym kobiety zazwyczaj usuwają lakiery do paznokci. Są to tańsze i zdecydowanie bardziej przystępne opcje. Jeśli klej już zasechł, wówczas polewa się te miejsca którymś z wybranych specyfików, aż całkowicie się on rozpuści. Należy po wylaniu odczekać kwadrans, a później wszystko dokładnie zmyć za pomocą ciepłej wody. Oczywiście nie możemy oczekiwać, że od razu on puści. Czasem taki zabieg będzie trzeba powtórzyć nawet kilka razy.

Czym wyczyścić klej gipsowy, gdy plama dopiero powstała? Bez wątpienia najlepiej jest w tym przypadku działać od razu, gdy dopiero zauważyliśmy co się wydarzyło. W sklepach budowlanych można zakupić chusteczki czyszczące, które służą do natychmiastowego usuwania takich zabrudzeń. Nawet podczas wykonywania takich prac jedynie w małym zakresie, przykładowo we własnym domu, dobrze jest mieć je pod ręką. Nie są drogie, a potrafią bardzo dobrze doprowadzić powierzchnię do ładu. Klej gipsowy jest niezwykle trudny do usunięcia, gdy wszystko już zaschnie. Bardzo często jedynym ratunkiem jest usuwanie go wtedy, gdy jeszcze całkowicie nie związał.

W przypadku zaschnięcia można posłużyć się również najprostszą metodą, jaką jest po prostu podważenie go szpachelką. Musimy jednak liczyć się z tym, że klej może się co prawda odkleić ale łącznie z fragmentami powierzchni ściany lub też podłogi.

By uniknąć takich niefortunnych sytuacji, najlepiej jest dobrze zabezpieczyć całą powierzchnię dookoła folią malarską. Wówczas nie będzie trzeba przejmować się ewentualnymi zabrudzeniami.

Dowiedz się więcej z poradnika na https://www.acrylputz.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/jak-prawidlowo-usunac-klej-gipsowy-z-powierzchni-porady-eksperta