Sypialnia w stylu japońskim

Styl japoński

Miłośnicy podróżowania, lub po prostu osoby zafascynowane kulturą innego kraju często marzą o przeniesieniu cząstki innej kultury do swojej codzienności. Dla takich osób świetnym rozwiązaniem jest wprowadzenie do swojego domu zagranicznych aranżacji. Jednym z krajów, który charakteryzuje się pięknymi wystrojami jest Japonia. Wystrój mieszkań tego pięknego kraju często jest wykorzystywany przez obcokrajowców, ponieważ cechuje się swego rodzaju minimalizmem i połączeniem z naturą.
Styl orientalny idealnie wpasuje się w wygląd sypialni, ponieważ wprowadza on do pomieszczenia spokój i bezpieczeństwo co jest ważne w pokoju, którego głównym zadaniem jest pozwolić nam się zrelaksować i odpocząć.

Jak stworzyć sypialnię w stylu japońskim

Aranżując japońską sypialnię, warto na samym początku zwrócić szczególną uwagę na podłogę, która często jest niestety pomijana na rzecz dodatków i mebli. W takiej sypialni świetnie sprawdzą się maty Tatami wykonane głównie ze słomy ryżowej, które od razy wprowadzą do pokoju japoński klimat. Są one niestety trudno dostępne, dlatego też można ograniczyć się do dywanu z japońskim wzorem, który sprawdzi się równie dobrze. Styl japoński opiera się na kontakcie z naturą, dlatego szczególnie ważne jest także wybranie naturalnych kolorów przy jego tworzeniu. Beże, brązy, kremy, sprawdzą się idealnie. Cechującym japońską sypialnię elementem, jest także niskie, duże łóżko, wykonane ze szlachetnego drewna. Powinno być ono proste, pozbawione zbędnych ozdobników, czy niegeometrycznych kształtów. W takiej aranżacji odnajdzie się także użycie samego materaca, bez ramy. Wybierając szafki nocne należy dopasować ich wysokość, nie mogą być wyższe od łóżka.

Kolory i dodatki w sypialni w stylu japońskim

W sypialni w stylu japońskim, królują wyżej wymienione kolory natury. Świetnym wyborem będzie pójcie za różnymi odcieniami beżu, idealnie łącznymi się z drewnem, które jest równie ważne w takiej aranżacji. Beże również dobrze współgrają z ciemniejszymi kolorami ziemi, na przykład stonowanymi zieleniami. Takie połączenia również często są wykorzystywane w stylu japońskim, jednak trzeba pamiętać, że główną rolę muszą odgrywać tu kolory jasne, ciemne mogą być tylko dopełnieniem, co stworzy bardzo przytulną przestrzeń, ożywioną odważniejszymi kolorami.
Paradoksalnie minimalistyczny styl japoński pozwala na wprowadzenie do sypialni rożnych naklejek na ścianę i fototapet. Te elementy błyskawicznie nadadzą jej charakteru, muszą jednak nawiązywać do elementów, lub krajobrazów Japonii. Wszelkie
– orientalne pejzaże,
– gałązki wiśni,
– motywy żurawi,
będą strzałem w dziesiątkę.

Oświetlenie w sypialni w stylu orientalnym

Stosując w sypialni styl japoński należy zwrócić uwagę na oświetlenie w pomieszczeniu. Sypialnia powinna być jasna, bardzo oświetlona. Jednym z elementów pozwalającym wprowadzić do pomieszczenia światło i jednocześnie będącym charakterystycznym dla Japonii są drzwi shoji. Są to przesuwane drzwi, które posiadają drewniane ramiona wypełnione najczęściej papierem ryżowym, przez co przepuszczają więcej światła od klasycznych drzwi wykorzystywanych w Europie.

Dodatki w sypialni

Połączenie z naturą w takim stylu nie pozwala na wprowadzenie dużej ilości dodatków. Taka sypialnia musi cechować się prostotą. Mimo to istnieją elementy, które mogą się w takiej aranżacji odnaleźć. Są to na przykład ozdoby ceramiczne lub powieszony na ścianie wachlarz.

https://www.magnatfarby.pl/pl/ekspert-radzi/sypialnia-w-stylu-japonskim-kolory-orientu-w-sypialni