Uszkodzenia drewna i z czego one wynikają

Ochrona drewnianych powierzchni

Drewno nie jest naturalnie zbyt odpornym budulcem. Wprawdzie może drzewa żyją po kilka setek lat, aczkolwiek musimy zdawać sobie sprawę, że zdecydowanie trwalszym budulcem będzie kamień czy beton. Na przestrzeni wieków można zaobserwować zmiany w wykorzystaniu drewna jako budulca domów. Miał on swoje gorsze jak i lepsze czasy, a XXI wiek to zdecydowany powrót drewna do łask.

Co może uszkodzić drewnianą powierzchnię?

Przede wszystkim koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, z rodzajów zagrożeń, które mogą zniszczyć drewnianą powierzchnię. Te dzielmy na – abiotyczne (czyli związane z czynnikami atmosferycznymi takimi, jak deszcz, śnieg, silne wiatry, promieniowanie UV itp.) oraz biotyczne (czyli inaczej biologiczne, które związane są z rozwojem grzybów, bakterii, roślin itp.). Wbrew pozorom, często największą zmorą mieszkańców domów drewnianych, są właśnie grzyby, które biorą się z wilgoci chętniej wchłanianej przez ten budulec. Chore w ten sposób drewno jest słabe i jeszcze bardziej narażone na działanie czynników abiotycznych. Ostatecznie tworzy się błędne koło, którego końcem jest całkowite zniszczenie drewnianego materiału. Więcej o zagrożeniach jakie może spotkać drewniane elementy możesz poczytać pod adresem: https://www.vidaron.pl/poradnik/najczestsze-zagrozenia-dla-powierzchni-drewnianych.

Jak chronić drewniane powierzchnie przed uszkodzeniami?

Nie bez powodu drewno wraca do łask w XXI wieku (jak wspomniałem na początku artykułu). Wcześniej było mało sposobów na jego zabezpieczenie w ten sposób, aby uodpornić je na działanie czynników biotycznych i abiotycznych. Wiąże się to z tym, ze ludzie mają coraz mniej czasu na zajmowanie się swoim domem i ciągłym naprawianiem tego co zepsute. Co mam przez to na myśli? Brak czasu wynika z ilości pracy, którą ludzie są obciążani, a więc nie mają sił i ochoty na przeprowadzanie koniecznych renowacji. Przełożyło się to na trendy w zachowaniach konsumentów – większą wartością cechują
się materiały trwałe i odporne. Pod tym względem, naturalnie odporniejszymi budulcami są kamień, metal czy cegła. Na szczęście rozwój technologii pozwolił na stworzenie preparatów, które skutecznie pozwolą utrwalić i wzmocnić drewniane elementy – mowa tutaj o impregnatach. Substancje te wnikają głęboko w strukturę drewna hamując rozwój zarodników grzybów, czy bakterii. Poza tym chronią zewnętrzną część elementów, w celu zwiększenia odporności na czynniki atmosferyczne.

Naprawa drewnianych elementów

Chociaż masa szpachlowa (tzw. szpachlówka) kojarzy się raczej z betonowymi, czy ceglastymi ścianami, to jednak istnieją substancje mogące zakryć ubytki w drewnianych powierzchniach. Kiedy nie uchroniliśmy drewna przed fizyczną degradacją ze strony czynników abiotycznych, nie musimy wymieniać od razu całych elementów drewnianych. Jeśli to możliwe, użyj masy szpachlowej do drewna, która z całą pewnością doskonale zakryje niedoskonałości i zdecydowanie zaoszczędzisz dzięki temu trochę pieniędzy.

Michał

Budowlaniec, bacznie obserwujący polski rynek budowlany. Chętnie dzieli się swoją wiedzą na łamach bloga umyjokno.pl, głównie rozwiązaniami dotyczącymi zagospodarowania miejsca na placu budowy i poradnikami z zakresu drobnych prac remontowych w domach. Jego hobby to pływanie, potrafi spędzić niezliczone godziny na basenie.

More Posts

About Michał

Budowlaniec, bacznie obserwujący polski rynek budowlany. Chętnie dzieli się swoją wiedzą na łamach bloga umyjokno.pl, głównie rozwiązaniami dotyczącymi zagospodarowania miejsca na placu budowy i poradnikami z zakresu drobnych prac remontowych w domach. Jego hobby to pływanie, potrafi spędzić niezliczone godziny na basenie.

View all posts by Michał →