Jak pielęgnować drewniane ogrodzenie, by służyło nam przez lata

Drewno jest jednym z najpiękniejszych surowców, wykorzystywanym od setek lat nie tylko w budownictwie, ale także w wykonywaniu przedmiotów użytkowych. Jest jednak dość wymagające, niepielęgnowane będzie wyglądać dobrze tylko na początku. Dlatego konieczna jest jego regularna impregnacja i odnawianie. Co zrobić, aby drewniane ogrodzenie służyło nam długo i cieszyło swoim pięknem? Zobacz kilka naszych wskazówek.

1. Jak często impregnować drewniane ogrodzenie

Konstrukcje w drewnianych ogrodzeniach, czyli przęsła, sztachety, rygle, a także furtki i bramy są zrobione z sosny, świerku, ochy, dębu, jesiony albo buku. Wobec tego, mimo że są dobrze zaimpregnowane, polakierowane lub pomalowane odpowiednią farbą odporną na wilgoć i wodę, powinny być odświeżane średnio co dwa lata. Regularność w przekierowaniu takich zabiegów zaprocentuje w przyszłości.

2. Odświeżanie płotu krok po kroku

W przypadku odświeżanie starego płotu postępujemy w podobnym schemacie, jak w malowaniu ścian. Najpierw należy pozbyć się starej farby, która łuszczy się i zmniejsza przyczepność nowych warstw. Najlepiej zrobić to za pomocą papieru ściernego albo ostrej szczotki. Potem należy sprawdzić, czy drewniany płot nie ma żadnych ubytków. Jeżeli takie ma, należy je zaszpachlować,a po wyschnięciu przetrzeć.

3. Zabezpieczanie drewna – jakie preparaty będą odpowiednie

Lite drewno, które jest dość miękkie, można nasączyć na przykład pokostem. Jeżeli chcemy, by pokost wniknął w kolejne warstwy drewna, można wymieszać go z benzyną w proporcji pół na pół.

Do odświeżania drewna możemy wybrać produkty z szerokiego grona artykułów dostępnych na rynku:

  • lakiery – głównie chronią drewno przed złymi warunkami pogodowymi
  • bejce – chronią przed niekorzystnym działaniem pleśni. Ich dodatkowym atutem jest to, ze dzięki temu mogą zyskać ciekawy, interesujący wygląd
  • lakierobejce – to połączenie dwóch powyższych produktów, co daje im niezniszczalne wręcz moce. Tworzą twarda powłokę na drewnianym płocie, co chroni go przed przenikaniem wilgoci.

Najlepsze do powierzchniowego zabezpieczania drewna są impregnaty olejowe oraz rozpuszczalnikowe. Dostępne są w wersjach bezbarwnych i kolorowych, dzięki czemu ich właściwe dobranie do ogrodzenia jest bezproblemowe.

4. Jak myć drewniane ogrodzenie

Drewniane ogrodzenie może wymagać umycia, kiedy pokryte jest pleśnią lub porostami. Zwykłe przetarcie powierzchni nie wystarczy, możemy nawet pogorszyć sprawę rozsiewając zarodniki na inne elementy ogrodzenia. W tym przypadku konieczne będzie użycie specjalnego preparatu do usuwania grzybów i pleśni. Po wykonaniu zadania zgodnie z zaleceniami producenta, produkt należy przetrzeć szczotką a później umyć, wykorzystując do tego na przykład myjkę ciśnieniową.

Jeżeli jednak drewniana powierzchnia nie ma żadnych organicznych nalotów, wystarczy umyć ogrodzenie wodą z szarym mydłem i spłukać za pomocy myjki ciśnieniowej. Wysokie ciśnienie wody dokładnie odprowadzi resztki zasadowego produktu z przygotowywanej powierzchni.

Więcej informacji znajdziecie tutaj: https://www.vidaron.pl/poradnik/jak-skutecznie-dbac-o-drewniane-ogrodzenia-i-ploty

Michał

Budowlaniec, bacznie obserwujący polski rynek budowlany. Chętnie dzieli się swoją wiedzą na łamach bloga umyjokno.pl, głównie rozwiązaniami dotyczącymi zagospodarowania miejsca na placu budowy i poradnikami z zakresu drobnych prac remontowych w domach. Jego hobby to pływanie, potrafi spędzić niezliczone godziny na basenie.

More Posts

About Michał

Budowlaniec, bacznie obserwujący polski rynek budowlany. Chętnie dzieli się swoją wiedzą na łamach bloga umyjokno.pl, głównie rozwiązaniami dotyczącymi zagospodarowania miejsca na placu budowy i poradnikami z zakresu drobnych prac remontowych w domach. Jego hobby to pływanie, potrafi spędzić niezliczone godziny na basenie.

View all posts by Michał →