Okna z PVC dawniej i dziś

Okno z PVC w jasnym pomieszczeniu

Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia każdego domu są okna. Pełnią one funkcję ozdobną, chronią przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i zapewniają odpowiedni dostęp do światła słonecznego. Wśród produktów oferowanych na rynku najbardziej popularne są okna wykonane z PVC. Warto więc przyjrzeć się im bliżej i poznać ich najważniejsze cechy.

Historia powstania i rozwoju okien PVC

Do wytwarzania okien z PVC używa się polichlorku winylu. Jest to tworzywo sztuczne wynalezione już w pierwszej połowie XIX wieku. Materiał ten zaczęto używać do produkcji stolarki okiennej dopiero sto lat później. Pierwsze produkty pojawiły się na rynku niemieckim w drugiej połowie XX wieku. Pierwszy zakład produkcyjny w Polsce powstał w Czeladzi w 1974 roku. Początkowo okna PVC uznawane były za wyroby gorszej klasy, a ich ceny były porównywane do wyrobów drewnianych. Prawdziwy boom na stolarkę z PVC pojawił się dopiero w latach 90-tych XX wieku, kiedy udoskonalono technologię produkcji okien, a ich ceny znacząco spadły. W miarę upływu czasu poprawie zaczęły ulegać parametry izolacyjne, a także estetyka produktów. Klienci zaczęli doceniać trwałość profili i brak konieczności ich konserwacji.

Cechy współczesnych produktów

Obecnie produkowane okna PCV to zaawansowane technicznie konstrukcje, które spełniają najwyższe wymagania w zakresie izolacji termicznej. W porównaniu z produktami z lat 80-tych XX wieku, współczesne konstrukcje pozwalają na ograniczenie kosztów ogrzewania nawet o 20%. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu wielokomorowej konstrukcji, trwałych uszczelek przylgowych i zespolonej szyby. Charakterystyczną cechą okien z PCV jest ich trwałość oraz odporność na odkształcenia. Uzyskanie konstrukcji o odpowiedniej sztywności jest możliwe dzięki zastosowaniu stalowych profili w ramie i skrzydle. Nowoczesne profile wyróżniają się również estetycznym wyglądem. Duża dostępność kolorów oraz wzorów pozwala na tworzenie ciekawych i oryginalnych aranżacji. W ofercie wiodących producentów takich jak Kapica znaleźć można także okna doskonale imitujące drewno lub aluminium. W zależności od potrzeb możliwe jest stworzenie okien o właściwościach antywłamaniowych, które będą wyglądać efektownie, a dodatkowo zapewniać zwiększony poziom bezpieczeństwa. Współczesne okna PVC to najwyższej jakości produkty, które nie wymagają żadnych zabiegów konserwacyjnych. Znakomity stosunek ceny do jakości sprawia, że nadal cieszą się ogromną popularnością i są chętnie wybierane zarówno przy stawianiu nowych budynków, jak i podczas przeprowadzania termomodernizacji istniejących konstrukcji.