Okna aluminiowe zyskują na popularności w naszym kraju. Aluminium to materiał, który pozwala wesprzeć dowolne pomysły architektoniczne, w tym nowoczesne elewacje z dużymi przeszkleniami czy nietypowymi otworami okiennymi. Przyjazność dla środowiska aluminium jest uznawana nawet przez konsekwentnych bojowników przeciwko technogenności w gospodarstwie domowym.
Rodzaje okien aluminiowych
Za pomocą profili aluminiowych można montować konstrukcje o różnych właściwościach termicznych i estetycznych. Ich właściwości w dużej mierze zależą od rodzaju systemu. Przede wszystkim od wyboru marki profilu zależy, czy okna aluminiowe będą ciepłe czy zimne. Oznacza to, że konstrukcje mają różną efektywność energetyczną. Co więcej, na poziom oszczędności ciepła wpływa nie tylko rodzaj okien z podwójnymi szybami, ale także urządzenie z profili metalowych.
Szklenie na zimno w oknach aluminiowych
Jeżeli do produkcji profili używany jest tylko metal, to złożone z nich konstrukcje będą miały bardzo niską efektywność energetyczną. Najczęściej takie okna aluminiowe montuje się na balkonie lub loggii, a także stosuje się je do przeszklenia nieogrzewanych pomieszczeń. W przeciwieństwie do profili PCV nie ma znaczenia, jaką głębokość zabudowy i ile komór wewnętrznych mają okna aluminiowe. Niezależnie od tych parametrów nie są w stanie skutecznie zatrzymać ciepła, dlatego nazywane są zimnymi oknami aluminiowymi.
Ciepłe przeszklenie w oknach aluminiowych
W przypadku podjęcia decyzji o zakupie okien aluminiowych do domu lub biura konieczne jest zlecenie montażu konstrukcji z ciepłych profili. Systemy te różnią się tym, że mają wewnątrz specjalną wkładkę, która nie przepuszcza ciepła. Biegnie wzdłuż całego profilu w ramach i skrzydłach i nie pozwala na wychłodzenie okien w okresie jesienno-zimowym.Takie wkładki wykonane są ze specjalnego termoplastu – poliamidu. Producenci stosują także uszczelki z dwukomponentowego kauczuku syntetycznego: litego i komórkowego.
Jak dobrać profile do okien aluminiowych?
Okna aluminiowe dzielą się nie tylko na ciepłe i zimne. Do każdego projektu przeznaczone są określone zestawy profili. Ponieważ szklenie elewacji jest najczęściej wykonywane podczas budowy lub generalnego remontu budynków, nabywców bardziej interesują systemy do montażu niewielkich jednostek okienno-drzwiowych i okiennych. Przy wyborze należy zwrócić uwagę na system (głębokość montażu), współczynnik odporności na przenikanie ciepła, maksymalną grubość okien aluminiowych z podwójnymi szybami i kompatybilność z różnymi mechanizmami otwierania skrzydła. Producenci profili aluminiowych do okien oferują wiele systemów o różnych parametrach. Bogaty asortyment upraszcza proces selekcji i pozwala nie przepłacać za niepotrzebne cechy. Dostępne są także okna aluminiowe z ochroną antywłamaniową.
Jakie okucia nadają się do okien aluminiowych?
Konstrukcje złożone z profili metalowych nie są kompatybilne z okuciami stosowanymi do wyposażenia okien plastikowych i drewnianych. Jednak zasady działania mechanizmów otwierania i zamykania są zasadniczo identyczne. Jedyną różnicą są metody mocowania. Jeżeli okucia są przykręcane do profili plastikowych za pomocą wkrętów samogwintujących, to są mocowane do profili aluminiowych za pomocą specjalnych zacisków.
Kształt okien aluminiowych
Dostępność technologii i komponentów pozwala na montaż konstrukcji o różnych kształtach z systemów aluminiowych. Okna aluminiowe mogą być prostokątne, okrągłe, łukowe, trapezowe lub trójkątne. Ponieważ taki profil dobrze się wygina, służy do wytwarzania produktów o kształcie wypukłym lub wklęsłym. Korzystając z dostępnych obecnie technik, można wykonać zarówno ślepe okno aluminiowe, jak i takie, które można otwierać na różne sposoby. Przy wytwarzaniu modeli okrągłych i łukowych należy pamiętać, że promień gięcia profilu ma ograniczenia. Rozmiary mogą się różnić w zależności od systemu, ale zwykle występują niewielkie różnice.