Mobilne wyposażenie magazynu spedycyjnego

Wydawać by się mogło, że magazyny to niezorganizowane przestrzenie wyodrębnione w budynkach lub na zewnątrz, gdzie składowane są różnego rodzaju produkty, bez większej dbałości o ich posortowanie i układanie. Nic bardziej mylnego.

Organizowanie przestrzeni

Jeśli ktoś ufa historiom rodem z PRL-u, to prawdopodobnie miał właśnie takie wyobrażenie o przestrzeniach magazynowych. W obecnych czasach firmy nie mogą pozwolić sobie jednak na brak odpowiedniej organizacji, w związku z czym wszelkie szczegóły dotyczące funkcjonowania magazynu są dopięte na ostatni guzik. Najważniejsze znaczenie ma samo wyposażenie wspomnianych już powierzchni. Urządzenia jakie muszą znaleźć się w danym magazynie, uzależnione są od kilku czynników, czyli od rodzaju magazynu (na przykład, w części z nich nie można stosować ładowarek spalinowych), rodzaju magazynowanych zapasów oraz ich podatności technicznej i magazynowej, sposobu przemieszczania, rotacji zapasów, stopnia mechanizacji magazynu, zasobów finansowych przedsiębiorstwa, kosztów urządzeń ale też od wielu innych, mniej istotnych spraw.

Elementy wyposażenia

Najważniejszy element wyposażenia stanowią urządzenia służące do składowania zapasów. Wśród nich wyróżnić można różnego rodzaju regały, podstawki, szafy, wieszaki, czy szafki bhp. Wszystkie one posiadają określone rozmiary, wykonane są z odpowiednich materiałów, które nadają się do przechowywania danych produktów. Niezbędne jest uzyskanie certyfikatów, które potwierdzają słuszność ich zastosowania w magazynach. Aby jednak móc w pełni wykorzystać możliwości tego typu akcesoriów, niezbędne jest posiadanie odpowiednich urządzeń transportowych. Wystarczy bowiem wyobrazić sobie regał o wysokości 7 metrów i każdy wie, że w takiej sytuacji niezbędne są ładowarki teleskopowe, podnośniki itp. a ich brak uniemożliwia pełne wykorzystanie przestrzeni.

budowa

Samo przemieszczanie się z dużymi partiami towaru po jeszcze większych powierzchniach magazynowych to kwestia, które może znacznie ograniczyć sprawność i płynność prac magazynowych. W tym temacie również można zaopatrzyć się w sprzęt, który zwiększy komfort prac, czyli np. podesty samojezdne, czy różnego rodzaju wózki jezdniowe. Chyba każdy wie, że czas jest kluczowym elementem z punktu widzenia logistyki, tym bardziej wtedy, gdy sieć dystrybucyjna obejmuje swoim zasięgiem kilka krajów.

Szersze przybliżenie znaczenia wyposażenia powierzchni magazynowych, wymagałoby poświęcenia tematowi przynajmniej jedną pozycję książkową, jednak każdemu powinno być łatwiej wyobrazić sobie, jak istotną rolę odgrywa dobra organizacja i wyposażenie magazynów dla gospodarki.