Jak wybrać odpowiedni lakier do parkietu dębowego/bukowego/sosnowego?

 

Wszyscy właściciele domów, którzy w pewnym momencie decydują się na wybór naturalnego drewna, jako dekoracji podłogi, zadają sobie pytanie, jaki lakier do parkietu sosnowego, bukowego lub dębowych zastosować. Czasami ten wybór nie jest łatwy, zwłaszcza, jeśli nie zna się wszystkich cech drewna i lakierów. Lakier do parkietu oprócz efektu estetycznego spełnia bardzo ważną misję: chroni drewno przed agresywnymi wpływami środowiska, tym samym zachowując i podkreślając jego wyjątkową strukturę.

Jaki lakier do parkietu – wybór na podstawie rodzaju drewna?

Parkiet ceniony jest nie tylko za estetyczne piękno, ale również za przyjazność dla środowiska, praktyczność i trwałość.Taka powłoka jest preferowana przez osoby, które estetyczną przyjemność czerpią z naturalnych solidnych rzeczy, które tworzą niepowtarzalny komfort i przytulność. Lakier do parkietu pomoże chronić powłokę przed zanieczyszczeniami i zachować strukturę drewna. Konieczne jest jedynie dokonanie właściwego wyboru i przestrzeganie technologii podczas nakładania kompozycji na powłokę. Jednym z podstawowych kryteriów wyboru lakieru do parkietu jest rodzaj drewna. Drewno liściaste należy traktować środkami o dobrej elastyczności, które posiadają bazy poliuretanowe, uretanowe i alkidowo-uretanowe. Jeśli materiał zawiera garbniki, powierzchnia desek może ciemnieć po ich użyciu. Aby uniknąć takich nieprzyjemnych konsekwencji, przed nałożeniem powłoki trzeba pamiętać o potraktowaniu podłogi specjalnym podkładem.

Jaki lakier do parkietu dębowego/bukowego/sosnowego?

Buk to niestabilny rodzaj drewna, więc tutaj nie można obejść się bez specjalnego lakieru, ale o nieco innych właściwościach. Aby chronić i dekorować sosnę i ogólnie wszystkie drzewa iglaste, wybiera się lakiery alkidowe i uretanowe. Zgodnie z instrukcją, przed głównym etapem pracy, podłogę należy wytrzeć serwetką nasączoną benzyną ta procedura rozpuści resztki żywicy drzewnej.

Lakier do parkietu sosnowego

Drzewa iglaste mają bardziej miękką konsystencję. Dlatego warto zadbać, aby lakier tworzył trwałą i niezawodną powłokę. Najlepiej nadają się lakiery poliuretanowe, epoksydowe i uretanowe. Powinny być nakładane w kilku warstwach.Takie materiały tworzą na powierzchni drewna mocny i co najważniejsze elastyczny film, który może zachować jego integralność nawet przy znacznych odkształceniach miękkiego drewna pod obciążeniem. Ważne jest, aby lakiery do podłóg sosnowych były elastyczne.

Wybór lakieru do parkietu bukowego i dębowego

W przypadku drzew liściastych, takich jak dąb, jesion i buk, eksperci zalecają stosowanie lakierów poliuretanowych lub alkidowych. Ale przed nałożeniem powłoki drewno powinno być zagruntowane specjalnymi roztworami. Najlepszy lakier do parkietu dębowego to uretanowo alkidowy, lepiej unikać lakierów poliuretanowych, ponieważ mogą powstać nieefektowne zmiany kolorów parkietu. W przypadku parkietu bukowego najwłaściwszym wyborem będzie lakier uretanowy, przed jego nałożeniem trzeba zadbać o zastosowanie odpowiedniego podkładu. Zastanawiając się, jaki zastosować lakier do parkietu po cyklinowaniu, trzeba uwzględnić rodzaje dopasowane do danego gatunku drewna.

Więcej dowiesz się z poradnika na https://www.vidaron.pl/poradnik/na-co-zwrocic-uwage-wybierajac-lakier-do-parkietu