Jak wybrać idealne panele laminowane?

Podłoga laminowana we wnętrzu

Panele laminowane cieszą się coraz większą popularnością przede wszystkim z uwagi na swój atrakcyjny wygląd, łatwość montażu oraz niewielką cenę. Przed dokonaniem zakupu paneli podłogowych laminowanych warto wiedzieć czym się charakteryzują, jakie są ich największe zalety oraz dopasować je do konkretnego pomieszczenia.

Czym są panele laminowane?

Ten typ podłogi składa się z reguły z czterech warstw materiału które są ze sobą łączone podczas procesu laminacji. Najważniejszą warstwą paneli jest warstwa środkowa która jest jej warstwą nośną i stanowi ją płyta HDF lub MDF. Do pozostałych warstw zaliczyć należy warstwę dekoracyjną, laminat który zabezpiecza dekor przed uszkodzeniami oraz warstwę przeciwprężną znajdującą się na samym spodzie panela. Górna warstwa paneli pokryta jest z reguły substancjami żywicznymi których zadaniem jest także zabezpieczenie podłogi przed rozwojem mikroorganizmów. Dzięki stabilnemu i precyzyjnemu połączeniu wszystkich czterech warstw uzyskuje się pewność, że panele będą trwałe i posłużą przez wiele lat.

Jakie panele laminowane wybrać?

Aby panele podłogowe służyły na lata warto wybrać panele o jak największej grubości. Im większa grubość paneli, tym są one bardziej odporne na uszkodzenia oraz odznaczają się większą stabilnością. Istotnym kryterium wyboru jest klasa ścieralności paneli. Warto wybrać te z wysoką klasą ścieralności która waha się w granicach od AC3 (idealne do salonu czy kuchni) do AC5 (przeznaczone do montażu na schodach, w korytarzach czy pokojach dziecięcych).

Drugim kryterium doboru paneli jest ich klasa użyteczności która określana jest za pomocą dwucyfrowego oznaczenia. Pierwsza z cyfr określa miejsce ułożenia paneli (do domów mieszkalnych sprawdzą się te oznaczone cyfrą 2, z kolei do budynków publicznych użytkowych te oznaczone cyfrą 3). Druga cyfra wskazuje sugerowane natężenie ruchu i im jest ona wyższa tym większe natężenie ruchu panele mogą przyjąć bez uszkodzeń.

Najważniejsze zalety paneli laminowanych

Dobrej jakości panele laminowane są produktem bardzo trwałym. Są produktem odpornym na wszelkie wgniecenia, przypalenie oraz powstawanie plam. Przez wiele lat użytkowania ma się pewność, że nie stracą swojego pierwotnego wyglądu. W odróżnieniu do drewna są produktem dużo przyjemniejszym w codziennym użytkowaniu oraz pielęgnacji. Co ważne, ten typ paneli łatwo się czyści i nie wymaga specjalnego typu konserwacji. Odznaczają się cechami antystatycznymi, co sprawia, że przyciągają dużo mniej kurzu niż inne typy podłóg. Z uwagi na to, że panele ściśle do siebie przylegają, nie ma miejsca na gromadzenie się brudu oraz kurzu. Do ich czyszczenia wystarczy użyć łagodnego środka do czyszczenia i pielęgnacji podłóg.

Panele laminowane są też bardzo łatwe w montażu. Nowoczesne modele są wyposażone w wygodne systemy łączenia, a do ich ułożenia nie jest konieczne używanie kleju oraz ich dobijanie. Wszystkie te cechy sprawiają, że podłogę z paneli laminowanych ułożyć mogą nawet mało doświadczone osoby w zaledwie jeden dzień.  Ten rodzaj paneli zapewnia także ogromne możliwości aranżacyjne. Jest to możliwe z uwagi na bogatą kolorystykę oraz duży wybór wzorów. Mogą skutecznie imitować każdy rodzaj podłogi, zaczynając od gresu i płytek na podłodze drewnianej kończąc.