Aby ułożyć płytki, konieczne jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Jeśli nie zostanie ono dostosowane do okładziny ceramicznej, wówczas może nie trzymać się ona dobrze i po jakimś czasie pękać i uszkadzać się w różnych miejscach. Jak takie podłoże należy zatem przygotować? Przede wszystkim musi zostać ono oczyszczone. Poniżej można znaleźć wiele cennych informacji na temat tego, jak się do takiej pracy zabrać.
Stan podłoża – jak go ocenić?
Oczywiście przed nałożeniem płytek trzeba zweryfikować, czy podłoże jest w ogóle w odpowiednim stanie, aby móc kłaść na nim okładzinę ceramiczną. Na samym początku weryfikacji należy poddać jego stabilność, czyli między innymi stan betonu. Ważne jest to, aby był on już związany i miał zwartą strukturę. Nowe wylewki betonowe muszą schnąć co najmniej 3 miesiące, a zazwyczaj potrzebna jest dużo większa ilość czasu. Podobnie jest z nośnością tynku. Aby ją sprawdzić, można po prostu postukać w ścianę w różnych miejscach i nasłuchiwać, czy pojawiają się jakieś głuche odgłosy. Jeśli tak, wówczas najlepszym rozwiązaniem jest po prostu zerwanie takich tynków i położenie nowych. To jednak znacznie wydłuży nam czas pracy, ponieważ tynki muszą schnąć minimum 4 tygodnie, a zazwyczaj ten okres czasu jest znacznie dłuższy.
A czy podłoże jest równe? Nie możemy sobie pozwolić na żadne odstępstwa w tej kwestii. Zazwyczaj w obrębie podłoża można znaleźć jakieś szpary, najczęściej kilkumilimetrowe, które można wypełnić po prostu klejem do płytek. W przypadku większych szpar należy natomiast wykorzystać już specjalną masę naprawczą, która radzi sobie z nawet poważnymi ubytkami.
Gdy już dokładnie sprawdzimy te kwestie typowo techniczne, wówczas trzeba przystąpić do oczyszczenia podłoża z wszelkich zabrudzeń. Na samym początku dobrze jest usunąć kurz, ale również i zabrudzenia takie jak stare zaprawy. Jeśli na powierzchni podłoża są tłuste plamy także trzeba się ich pozbyć, ponieważ wówczas płytki mogą nie mieć dobrej przyczepności i po jakimś czasie po prostu się odkleić. Czym takie tłuste i uporczywe plamy można usunąć? Warto posłużyć się po prostu mydłem malarskim, a później dokładnie wszystko zmyć wodą.
Jak wykonuje się gruntowanie płytek?
Nim zaczniemy kłaść płytki, nie możemy pominąć również gruntowania. Podłoże na, którym płytki naprawdę dobrze się trzymają, to podłoże o niskiej chłonności. Na samym początku dobrze jest sprawdzić, jak jest w przypadku naszego obszaru. Wylewając wodę możemy sprawdzić, jak szybko ona się wchłania.
Jeśli wchłania się zbyt szybko, wówczas na pewno powinniśmy posiłkować się gruntowaniem. Obecnie w wielu sklepach jesteśmy w stanie zakupić dobrej jakości preparaty gruntujące, które mają bardzo różnorodne właściwości. Mogą one przede wszystkim wpłynąć na ograniczenie wnikania wilgoci. Inną opcją jest natomiast ogólne wzmocnienie struktury podłoża, zwiększenie przyczepności. Każdy grunt może posiadać zatem swoje indywidualne cechy jednak jego ogólnym zadaniem jest to, aby po prostu zwiększyć przyczepność kleju. Dzięki temu będzie on znacznie lepiej trzymał płytki, a nasza glazura będzie dobrze wyglądała przez długi czas.
W takich pomieszczeniach jak łazienka, jesteśmy niestety bardzo narażeni na wnikanie wilgoci. Znacznie lepszą opcją od kładzenia samych płytek, jest także odpowiednie zabezpieczanie powierzchni. Możemy w tym celu skorzystać z preparatów, które służą do wykonywania izolacji podpłytkowej. Są to materiały ogólnodostępne i na pewno lepiej z nich skorzystać, dzięki czemu łazienka będzie lepiej chroniona.
Dowiedz się więcej z poradnika na https://www.acrylputz.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/przygotowanie-podloza-przed-ukladaniem-plytek-krok-po-kroku