Drzwi podnoszono-przesuwne – czym są, wady i zalety

Okna tarasowe

Drzwi podnoszono-przesuwne to pojęcie, które może wydawać nam się obce. Jeśli jednak zaczynamy budowę domu, to być może dość szybko się z nim zetkniemy. Taka konstrukcja jest stosowana w drzwiach tarasowych. Mają one zazwyczaj duże i szerokie przejścia, znacznie bardziej okazałe niż te balkonowe. Jest łatwa w obsłudze i ostatecznie daje bardzo elegancki efekt. Co jeszcze warto na jej temat wiedzieć?

Na jakiej zasadzie działają drzwi podnoszono-przesuwne?

Obecnie wiele osób w domach chce posiadać duże przeszklone powierzchnie. Spory salon z wyjściem na taras, staje się czymś powszechnym jeśli chodzi o budowy nowych domów. Przeszklenia, w których stosowane są konstrukcje podnoszono-przesuwne, zazwyczaj mają naprawdę spore wymiary. Ich wysokość może mieć mniej więcej 3 metry,natomiast szerokość to aż 6 metrów. Oczywiście każdy producent oferuje inne rozwiązania w tym zakresie i stosuje inne profile, nie zawsze oferta będzie zatem dokładnie taka sama. Z czego składa się cała konstrukcja? Przede wszystkim z otwieralnych skrzydeł drzwiowych, a także pewnych elementów stałych. Cała konstrukcja musi utrzymać nawet kilkaset kilogramów, dlatego musi być ona solidna i odpowiednio wykonana.

W całej tej konstrukcji skrzydło czy też skrzydła, oraz elementy stałe, przesuwają się względem siebie. Dlatego też gdy są one otwierane, wówczas nachodzą na siebie. Jest dużo plusów takiego rozwiązania. Zajmuje ono naprawdę niewiele miejsca i daje duże możliwości aranżacyjne.

W niskim progu znajduje się odpowiednia prowadnica i to właśnie na niej cała konstrukcja się przesuwa. Wszystko chodzi bardzo łatwo, jedynie przy pomocy lekkiego pchnięcia. Całość zamyka się poprzez ustawienie klamki we właściwej pozycji. W ten sposób można również drzwi zablokować w dowolnym miejscu, przykładowo gdy są otwarte jedynie w połowie.

Jakie są wady i zalety drzwi podnoszono-przesuwnych?

Bez wątpienia taka konstrukcja posiada wiele zalet. Można je docenić jednak tylko i wyłącznie wtedy, gdy jest ona wykonana należycie, a montaż przebiega pod okiem prawdziwych profesjonalistów. Szukając konkretnej i rzeczowej firmy zajmującej się konstrukcjami tego typu, warto zajrzeć na stronę Kapicy. Znajdzie się tam zarówno systemy przesuwne PVC, jak i systemy przesuwne aluminiowe.

Jakie są zalety takich drzwi? Zaliczyć do nich można między innymi to, że dzięki nim jesteśmy w stanie wykonać naprawdę wielkogabarytowe przeszklenia. Możemy również rozszerzyć swoje koncepcje aranżacyjne oraz bardzo dobrze połączyć przestrzeń mieszkalną z tą zewnętrzną. Do domu będzie wpadać nam duża ilość promieni słonecznych. Design konstrukcji jest naprawdę ciekawy. Obsługa drzwi jest łatwa, lekka i bezproblemowa. Posiadają one również niski próg, dlatego bardzo łatwo się przez nie przechodzi.

Oczywiście podobnie jak każde inne rozwiązanie, posiadają one również swoje wady. Czasem trudno jest osiągnąć szczelność na wysokim poziomie, jest gorsza termoizolacyjność. Taka konstrukcja nie jest również tania, a jej montaż także jest kosztowny. Niemniej jednak wszystkie te wady, równoważy duża ilość zalet.