Zalety modułowego zaplecza budowy

kontenery

Budownictwo modułowe zyskuje coraz większą popularność zarówno w rozwiązaniach przewidujących konstrukcję zaplecza budowy, jak i przy budowie różnego rodzaju budynków przeznaczonych w celach magazynowania produktów, czy też domków wypoczynkowych. W tym artykule skupimy się jednak na jego podstawowej funkcji – wykorzystaniu technologii modułowej w celu uzyskania optymalnego zaplecza budowy.

Budownictwo kontenerowe, gdyż tak zwykle mówi się o gałęzi budownictwa wykorzystującej technologie modułowe, pozwala na zbudowanie całości zaplecza budowy w szybki i oszczędny sposób. W fabryce wykonawcy zlecenia montowane są głównie wnętrza kontenerów, a następnie transportowane na miejsce docelowe. Tam właśnie następuje montaż całego projektu, a budynki postawione w ten sposób są praktycznie gotowe do użycia.

Na uwagę zasługują niewątpliwie dwie cechy budownictwa modułowego. Zbudowane w taki sposób zaplecze budowy jest przede wszystkim budowane niższym kosztem, w porównaniu do standardowych metod. Konstrukcje zyskują również na mobilności, gdyż jak zostało to wspomniane wcześniej, szybki montaż oraz demontaż elementów zaplecza budowy nie jest żadnym problemem, a co za tym idzie – transport zaplecza w kolejne miejsce docelowe, gdzie powstać ma plac budowy.

Kontenery wykorzystane mogą być także do budowania wszelkich pomieszczeń biurowych dla administracji znajdującej się na placu budowy, czy też magazynów (małych lub dużych), w których przechowywane będą narzędzia oraz materiały budowlane. Pracownicze budynki socjalne, w przypadku budowy odbywającej się w innym mieście, także tworzone są przy użyciu budynków modułowych.

Dobre zaplecze budowy przewiduje optymalne wykorzystanie środków i zachowanie odpowiednich odległości pomiędzy poszczególnymi jego budynkami. Technologia kontenerowa ułatwia znacznie zadanie mądrego rozplanowania zaplecza, ponieważ bez względu na teren czy wielkość budowy, jesteśmy w stanie odpowiednio zmodyfikować projekt budynków zaplecza w taki sposób, by zawsze pomieścić je w obrębie placu budowy. Łatwość i szybkość montażu poszczególnych części w obiektach kontenerowych sprzyja takim modyfikacjom.