Wygodna i funkcjonalna kuchnia – porady i inspiracje

W każdej aranżacji priorytetem powinny być komfort i wygoda. Piękne wnętrze nic nam nie da, jeżeli zostanie urządzone w mało praktyczny i funkcjonalny sposób. Swoboda poruszania się jest niezbędna do prawidłowego korzystania z kuchni. Jak zatem idealnie rozplanować meble i dodatki? Jak dobrać prawidłowe ustawienie i przede wszystkim – jak stworzyć funkcjonalną i wygodną kuchnię?

Urządzenie kuchni to odpowiednie rozplanowanie ustawienia mebli

Niezależnie od metrażu jakim gospodarujemy ustawienie mebli i innych elementów kuchni powinno być rozplanowane w sposób, umożliwiający swobodne funkcjonowanie w niej. Jeżeli mamy do czynienia z przestronną i dużą kuchnią problem będzie mniejszy. Nawet przy nieprawidłowym rozplanowaniu ustawienia mebli, będziemy mogli operować na dużej przestrzeni. Warto jednak zadbać o to, aby każdy metr kwadratowy powierzchni był praktycznie i prawidłowo wykorzystany. W przypadku kuchni o mniejszym metrażu, każdy źle rozplanowany centymetr wpłynie na jakość korzystania z pomieszczenia i zmniejszy swobodę korzystania z niego.

Ustawienie mebli

Ustawienie mebli powinno nie tylko zgadzać się z matematycznymi obliczeniami aranżowanej przestrzeni. Przede wszystkim musi być funkcjonalne, dlatego musimy skupić się na zapewnieniu swobody w ruchu i opierać się na logice. Jeżeli ustawimy lodówkę daleko od blatu, będziemy musieli za każdym razem stawiać zbędne kroki, aby przenieść składniki np.  na deskę do krojenia, czy patelnię. Warto więc zapewnić sobie maksymalną wygodę i zmniejszyć dystans pomiędzy punktami, takimi jak blat, lodówka i kuchenka gazowa.

Dużo szafek i szuflad

Im więcej szafek zamontujemy, tym większy porządek w przechowywanych produktach będziemy mogli utrzymać. Nie chodzi tutaj jedynie o brak bałaganu, ale łatwe i szybkie znajdywanie rzeczy, których potrzebujemy. Długie szukanie odpowiedniej przyprawy w przepełnionej szufladzie znacznie wydłuża czas gotowania, a co za tym idzie obniża komfort użytkowania kuchni.

Aneks kuchenny – prosty zabieg, poprawiający funkcjonalność kuchni

Bardzo ciekawym rozwiązaniem, pozytywnie wpływającym na komfort i wygodę korzystania z kuchni jest zaprojektowanie aneksu kuchennego, zamiast zamkniętego pomieszczenia. Dzięki temu nasza kuchnia bezpośrednio łączy się z salonem, co ułatwia nam np. podawanie przygotowanego jedzenia gościom lub innym domownikom oraz sprawia, że osoba korzystająca z kuchni nie jest odosobniona.

Zabiegów wpływających na poprawienie funkcjonalności i wygody, związanej z użytkowaniem kuchni jest wiele. Warto je przeanalizować i jeżeli czujemy, że moglibyśmy coś poprawić, zastosować któryś z nich w naszej kuchni. Jeżeli jesteśmy na etapie projektowania swojej wymarzonej kuchni pamiętajmy o tych kilku wskazówkach. Korzystając z wyżej wypisanych porad możemy stworzyć praktyczne przestrzenie, w których każdy element powierzchni będzie wykorzystany prawidłowo i nie zmarnuje się, a komfort korzystania z naszej kuchni będzie utrzymywał się na wysokim poziomie.

https://www.sniezka.pl/poradniki/jak-dobrac-kolor/jak-urzadzic-wygodna-i-funkcjonalna-kuchnie-porady-eksperta