Ogród w stylu śródziemnomorskim

W dzisiejszym artykule zapoznamy się ze stylem projektowania ogrodów rodem z południa. Dowiemy się na co zwrócić uwagę oraz jak wnieść magię Włoch czy Grecji wprost do naszego ogrodu. Na początek sprecyzujmy o jakim stylu mówimy.

Charakterystyka ogrodów śródziemnomorskich

Styl śródziemnomorski przywołuje na myśl malownicze krajobrazy południowych krajów. Dominują w nim rośliny o pastelowych barwach, które w połączeniu z klimatycznymi domkami i krajobrazami, charakterystycznymi dla Grecji i Włoch kojarzą się z beztroską wakacji. 

Jak stworzyć swoją własną wyspę w ogrodzie? Zobaczmy jakie elementy urzekają nas w magicznych krajobrazach i przenieśmy je do naszego ogrodu.

Elementy stylu śródziemnomorskiego w ogrodzie

Aby nasza aranżacja najlepiej oddała klimat śródziemnomorski warto zadbać o nieco więcej niż tylko ciepłolubne, południowe rośliny. Jak najbardziej tworzą one styl, ale nie w pojedynkę. Charakteryzuje go również wszystko wokół. Jeśli chcemy jak najlepiej go odwzorować postarajmy się dodać również inne niezbędne elementy. Oto najbardziej charakterystyczne z nich:

– Kamienne schodki

– Drewniane stoły

– Okiennice – drewniane i pomalowane na biały lub inny najlepiej pastelowy kolor

– Altany lub patia

Oczywiście nie zawsze mamy możliwość wprowadzić do ogrodu wszystkie te elementy, jednak im więcej z nich dodamy tym bliżej będziemy najbardziej pożądanego efektu. Natomiast nie na tych elementach głównie się dzisiaj skupiamy. Wróćmy więc do roślin. 

Rośliny śródziemnomorskie a klimat w Polsce

Przy poszukiwaniach śródziemnomorskich roślin pamiętajmy o odmiennym klimacie. W południowych krajach najczęściej spotykamy rośliny ciepłolubne, dlatego nie każda z nich będzie mogła być uprawiana w naszym klimacie, ze względu na minusowe temperatury. Dlatego też należy zrobić dokładną selekcje wybranych roślin oraz dbać o zapewnienie im odpowiedniej ochrony na zimę i niesprzyjające warunki pogodowe. 

Przykłady roślin do ogrodu śródziemnomorskiego

Przykładowe rośliny wprowadzające do ogrodu bryzę śródziemnomorską to: 

– Różnego rodzaju Pnącza, które przywołują na myśl włoskie uliczki. Rośliny mają zdolność magazynowania ciepła, dlatego warto aranżować je np. na południowej, nasłonecznionej części, aby mogła zaczerpnąć go jak najwięcej. 

– Byliny, bardzo barwne i dosyć malownicze rośliny, które dobrze sprawdzą się w naszym zróżnicowanym klimacie, ze względu na swoje właściwości, pomagające im przetrwać zimne temperatury. Rośliny te posiadają umiejętność ponownego rozkwitnięcia obumarłych w czasie zimy części, dzięki czemu jak najbardziej mogą być hodowane nie tylko w ciepłych krajach. 

-Oliwniki wąskolistne, idealny zastępca południowych drzew oliwowych

-Cisy pospolite

Oraz te typowo południowe, którym trzeba zapewnić ciepło podczas zimy, np. trzymając je w tym okresie w domu. Między innymi: 

-Oleandry

-Cytrusy

-Oliwki

Rośliny można wymieniać bez końca, dlatego warto zapoznać się z pełną listą z zaznaczeniem miejsc, w których można je zdobyć. 

Rajskie wakacje na wyciągnięcie ręki

Wakacje przez cały rok lub prywatna wyspa -zdecydujmy się na aranżacje ogrodu w stylu śródziemnomorskim, a będzie to możliwe. Z pewnością uda nam się stworzyć przestrzeń do relaksu, która sprawdzi się w roli odskoczni od codzienności i pozwoli nam na mały reset, w dowolnym momencie, nie tylko podczas urlopu.

 

https://www.vidaron.pl/poradnik/aranzacja-ogrodu-w-stylu-srodziemnomorskim