Jak w prosty sposób urządzić salon w stylu prowansalskim?

Zacznijmy od podstaw. Przystępując do urządzanie pomieszczenia w konkretnym stylu, dobrze jest coś o nim wiedzieć. Skąd się wywodzi, dlaczego jest taki nie inny i bez czego nie może się obejść.

Czym charakteryzuje się styl prowansalski w aranżacjach wnętrz?

Tak więc styl prowansalski wywodzi się z południowo-wschodniego rejonu Francji, gdzie panuje urokliwy, śródziemnomorski klimat. Na urok rejonu wpływają zapewne oliwkowe wzgórza, rozciągające się o horyzont pola lawendy, wiekowa, kamienna zabudowa małych miasteczek, zapach ziół (nie bez powodu nazywanych prowansalskimi). No oczywiście tradycyjne, regionalne winiarnie.

Wszystko to tworzy oazę spokoju, ciepła i przytulnej wręcz domowej atmosfery. To właśnie dlatego styl prowansalski od lat podbija serca projektantów i bardzo chętnie wybierany jest do aranżacji mieszkań.

Skupmy się jednak na salonie, który jest sercem domu i miejscem spotkań.

Meble w stylu prowansalskim do salonu.

Przede wszystkim nie należy mylić ich z tymi w stylu rustykalnym. Meble prowansalskie również charakteryzuje głównie biel i jasne, lekko postarzane drewno, ale i ogromna klasa i elegancja. Wywodzą się one z bogatych domów południa Francji, muszą więc być porządne, ale i delikatne. W salonie najlepiej sprawdzą się białe komody i regały z lekko ozdobnymi nóżkami oraz klasyczny drewniany stolik. Jeśli chcemy zastosować szafkę- może być ona lekko przeszklona.

Meble powinny wyglądać delikatnie, ale bogato, na co mogą wpłynąć szczegóły- przykładowo uchwyty i miękkie profilowania.

Kolorystyka i dodatki. Jak najlepiej oddać południowo-francuski styl?

Motywem przewodnim jest oczywiście klasyczna biel, ale nie trzeba się do niej ograniczać. Akcenty kolorystyczne są jak najbardziej wskazane, powinny być jednak utrzymane w kolorach naturalnych dla pierwotnego regionu. Jak to zastosować w praktyce? Koniecznie pomaluj ściany na kolor lawendowy lub oliwkowy! Nie należy jednak przesadzać, styl prowansalski ma być przytulny, a nie krzykliwy.

Aranżacja salonu w stylu prowansalskim- dodatki

 

Wszystko, co nada elegancji w sposób delikatny. Dobrze, żeby dodatki były nie tylko dobre dla oka, ale też miały swoje praktyczne zastosowanie. W salonie prowansalskim dobrze sprawdzą się dodatki takie, jak:

  • Lustra w rzeźbionej, srebrnej ramie
  • Kwiaty lawendy, delikatne zielone kwity ozdobne, zioła- zbliżą do natury wyglądem i zapachem.
  • Ceramiczne wazony i doniczki w pudrowych kolorach
  • Liczne świece, najlepiej zapachowe (lawendowe). Piękny zapach i nastrojowe światło to ich wielka zasługa
  • Stojak na wino– butelki z winem to nieodłączny element Prowansji. Trzeba je eksponować!
  • Miękkie i jasne tkaniny– koce, narzuty i poduszki- dodadzą domowej atmosfery.
  • Beżowe lub błękitne obrusy i zasłony- z naturalnych tkanin. Podkreślą subtelnie nadmorski klimat.

Tak urządzony salon pozwoli nam się myślami przenieść na słoneczną Prowansję. Siedząc w nim z croissantem w ręku o poranku, czując zapach lawendy- bez problemu zrelaksujemy się i wprawimy w dobry nastrój na resztę dnia. Domowa atmosfera sprawi, że wszyscy pokochają wspólne wieczory w salonie- przy lampce czerwonego wina.

Dowiedz się więcej z poradnika na https://www.sniezka.pl/poradniki/jak-dobrac-kolor/styl-prowansalski-malowanie-mebli-drewnianych-w-praktyce