Systemy fotowoltaiczne umożliwiają wykorzystanie odnawialnego źródła energii, jakim jest energia słoneczna, do produkcji energii elektrycznej, czyli niezbędnego nam dziś do życia prądu. Systemy takie można montować zarówno w prywatnych domach, jak również na różnego rodzaju obiektach, halach, gruntów nieuprawnych i tym podobnych. Popularność, jaką cieszą się instalacje fotowoltaiczne z roku na rok rośnie i jest niebywale wysoka, co najlepiej świadczy o tym, iż naprawdę warto inwestować w tę instalację. Dlaczego?
Dlaczego warto?
Przede wszystkim z uwagi na fakt, iż pozwala to znacząco obniżyć koszty rachunków za prąd. Dla wielu ludzi decydującą rolę odgrywa również kwestia ekologii- wykorzystanie odnawialnych źródeł energii jest przyjazne dla środowiska, nawet jeśli jest tylko częściowe. Jak już wspomniano, instalacje fotowoltaiczne montuje się przy różnego rodzaju halach i obiektach, jednak coraz częściej pojawiają się one również przy prywatnych domach.
Rodzaje przydomowych systemów fotowoltaicznych
Mówiąc o przydomowych instalacjach fotowoltaicznych należy wspomnieć, iż mogą one być połączone z zewnętrzną siecią elektroenergetyczną, jak również mogą produkować prąd niezależnie i nie być połączone z żadną zewnętrzną siecią fotowoltaiczną. Zasadnicza różnica polega na tym, iż w przypadku, kiedy sieć fotowoltaiczna połączona jest z zewnętrzną siecią elektroenergetyczną, wówczas wszelkie nadwyżki energii odprowadzane są właśnie do owej sieci. Jeśli zaś takowego połączenia nie ma, wtedy nadwyżki energii mogą być gromadzone na przykład w akumulatorach i wykorzystywane wówczas, kiedy zabraknie już słonecznego światła, na przykład wieczorem i w nocy.
Montaż systemu fotowoltaicznego wiąże się ze stosunkowo sporym wydatkiem, trzeba jednak przyznać, że koszty te zwracają się w krótkim czasie i jeśli posiada się odpowiednią ilość środków finansowych na podobną inwestycję to naprawdę warto zdecydować się na instalacje fotowoltaiczne
Wielu ludzi rezygnuje, twierdząc, że nie mają odpowiedniego dachu, jednak współcześni fachowcy mają do zaoferowania inne rozwiązania, dlatego mały dach nie jest przeszkodą.