Czym są przewierty sterowane?

Horyzontalne przewierty sterowane cieszą się coraz większą popularnością. Z ich pomocą możliwe jest bez wykopowe wykonywanie dziur służących do prowadzenia kabli lub innych elementów podziemnych instalacji. Metoda ta jest niezwykle skuteczna i coraz więcej biur projektowych uwzględnia ją w procesie projektowania.
Na czym dokładnie polega technologia przewiertów sterowanych? Za pomocą specjalnie przygotowanych do tego typu zadań wiertnic najpierw wykonywany jest otwór pilotażowy, który w kolejnym etapie (po zweryfikowaniu jego zgodności z projektem) rozwiercany jest na odpowiednią średnicę. W końcowym etapie do tak wykonanej dziury przewiertowej wprowadzana jest rura osłonowa, przewodowa oraz kabel.

Co jeszcze trzeba wiedzieć
Warto wspomnieć, że sterowanie wiertnicą możliwe jest tylko na etapie wykonywania przewiertu pilotażowego. Specjalnie przygotowane do tego urządzenie, którym wykonuje się przewierty sterowane, pozwala na dowolne manewry, nawet w przypadku napotkania na drodze wiertnicy ciężkich przeszkód, w stylu betonowych bloków, większych głazów lub trudnego podłoża (zbitej gliny).
Zalet technologii przewiertów sterowanych jest wiele, głównie sprawdzają się one na terenach mocno zurbanizowanych, pozwalając na wykonywanie prac bez ingerencji w ruch odbywający się na powierzchni i nie naruszając tym samym poszczególnych elementów znajdujących się na powierzchni. Przykładowo, możliwe jest wiercenie podziemne pod skrzyżowaniem z pomocą przewiertów sterowanych bez zamknięcia skrzyżowania na czas odbywających się prac. Metoda ta jest także bardzo szybka, dlatego coraz częściej jest ona wybierana przy wszelkich zmianach okablowania lub położenia całych sieci kabli.