Cięcie laserem jako jeden ze sposobów na obróbkę materiałową

Obróbka, zgodnie z definicją, jest procesem nadawania nowych lub zmiany starych cech materiału obrabianego, którego celem jest przetworzenie surowca w pożądany przez nas produkt. Obróbkę możemy podzielić na między innymi tłoczenie, gięcie, kucie czy walcowanie. Nas jednak będzie interesował proces cięcia materiału, a konkretnie cięcie dokonywane przez emiter wiązki promieniowania laserowego – czyli cięcie laserem.

Wykorzystanie nowoczesnej technologii w przemyśle – czyli o cięciu laserowym

Jak się można łatwo domyślić, cięcie laserowe blach jest dzieleniem materiału, które wykorzystuje gorący promień lasera, a do pomocy służy mu gaz o dużej czystości, który pełni rozmaite w funkcji, po części zależne od typu cięcia laserowego. Cięcie laserowe jako metoda obróbki materiału może się pochwalić paroma niepodważalnymi zaletami.

Przede wszystkim jest to bardzo wysoka precyzja w wycinaniu wszelkiej maści detali (dochodząca do jednej dziesiątej milimetra), całkowita powtarzalność cięcia, doskonała równość krawędzi, która nie musi być poprawiana przy użyciu dodatkowej obróbki, elastyczność, jeśli chodzi o kształt końcowego produktu oraz szybkość, która umożliwia bardzo krótki czas realizacji zlecenia.

Oprócz tego urządzenie używane przy tym procesie zazwyczaj umożliwia nie tylko cięcie, ale także znakowanie i grawerowanie materiału. Obróbce mogą być poddawane metale, takie jak stal nierdzewna czy kwasoodporna, aluminium czy niemetale takie jak drewno, papier, szkło czy tworzywa sztuczne. Sama specyfika procesu umożliwia osiągniecie niskich kosztów obsługi i dużej oszczędności materiału (która jest możliwa dzięki dowolności w rozmieszczaniu detali).

Wszystkie te cechy czynią cięcie laserem jedną z najbardziej efektywnych metod dzielenia, która dodatkowo może zostać w wysokim stopniu zautomatyzowana. Warto zatem zapoznać się z ofertą poszczególnych firm zapewniających usługę cięcia laserem, żeby efekt końcowy w postaci obrobionego materiału w pełni nas zadowolił.

Andrzej

Domek narzędziowy stał się moim drugim domem, od kiedy skończyłem 7 lat. Powstały tam niezliczone projekty, zrealizowałem tam wszystkie zaplanowane wizje. Obecnie zajmuje się projektowaniem domów i mieszkań ekologicznych

More Posts

About Andrzej

Domek narzędziowy stał się moim drugim domem, od kiedy skończyłem 7 lat. Powstały tam niezliczone projekty, zrealizowałem tam wszystkie zaplanowane wizje. Obecnie zajmuje się projektowaniem domów i mieszkań ekologicznych

View all posts by Andrzej →