Błędy popełniane przy malowaniu ścian na kolory

Do malowania zazwyczaj zatrudnia się ekipę budowlaną, jednak jeśli nie jest ich obowiązkiem dobranie kolorów ścian. Do tego zatrudnia się dekoratora wnętrz. Jednak dla wielu z nas jest to zbyt duży koszt, aby sobie na niego pozwolić. Dlatego często ludzie dobierają kolory ścian samemu, bez wcześniejszego przemyślenia całej sprawy. Oto kilka błędów, jakie popełniają najczęściej.

Dobranie koloru ściany z palety barw

Zazwyczaj nie mamy okazji zobaczyć samej farby w kuble albo nawet lepiej – pomalowanej nią ściany. Dlatego producenci dostarczają paletę kolorów ścian, która ma pomóc ocenić, co będzie się nadawało do naszego mieszkania.

3898700265_dae4748969

Jednak kupowanie farby tylko na podstawie wybranego koloru z palety może skończyć się dla nas źle, ponieważ po pomalowaniu może się okazać, że kolory ścian farby będą wyglądać na zbyt ciemne w stosunku do barwy, jaką wybraliśmy zawczasu.

Jeśli natomiast po wypatrzeniu naszej ulubionej farby zamówimy kolory o dwa tony jaśniejsze, będziemy mieli względną gwarancję, że nie dojdzie do zniszczenia naszej ściany zbyt nasyconymi kolorami.

Mieszanie kolorów ścian bez harmonii

Ostatnio coraz popularniejsze jest mieszanie kolorów ścian w jednym pomieszczeniu. Można dzięki temu uzyskać bardzo ciekawe efekty, lecz jeśli zrobi się to harmonijnie.

Kolory ścian czerwone, zielone oraz niebieskie w małym pokoju będzie przyprawiało nas o ból głowy oraz nerwowość ze względu na nieharmonijność palety barw. Złotą zasadą jest stosowanie kolorów uzupełniających opracowanych według reguł malarskich. W internecie znajdują się takie kalkulatory kolorów ścian, wystarczy tylko poszukać dobrze.

Kolory ścian bez uwzględnienia rodzaju farby

Kolor z palety to jedno, lecz jeszcze potrzeba nam wiedzieć, jak będzie się on prezentował po pomalowaniu go określoną farbą. Akrylowe dają efekt połyskliwości kolorów ścian, natomiast farby lateksowe sprawią, że barwy będą się wydawać matowe.

Jak widzisz, dobieranie kolorów ścian nie jest sprawą tak łatwą, ja może się wydawać. Dlatego też może warto będzie nieco poczytać branżowych czasopism albo chociaż skonsultować się ze sprzedawcą farb do wnętrz?