Zieleń nie jedno ma imię

Zieleń to kolor natury i nadziei. Może uspokajać nerwy i koić zmęczone oczy lub dodawać pozytywnej energii i inspirować. Jej terapeutyczne działanie zależy przede wszystkim od intensywności barwy i jej odcienia. Sprawdź, w jakich wnętrzach najlepiej odnajdą się poszczególne odcienie zieleni i z jakimi kolorami warto je zestawiać.

Pistacja

Najbardziej uniwersalnym i najbezpieczniejszym odcieniem zieleni jest delikatna pistacja. To właśnie lekko rozbielone kolory działają na nas najbardziej kojąco i relaksująco. Jej nienachalny charakter sprawia, że pistacja doskonale nadaje się do aranżacji większości domowych przestrzeni. W klasycznym salonie doskonale skomponuje się z beżem i szlachetnym, ciemnym drewnem. W dziewczęcej sypialni sprawdzi się natomiast w połączeniu ze świetlistą bielą i kwiecistymi tkaninami.

Oliwka

Kolejnym „bezpiecznym” odcieniem zieleni jest oliwka. Podobnie, jak pistacja, kolor oliwkowy może znaleźć zastosowanie niemal w każdym z domowych pomieszczeń. Kryje w sobie jednak zdecydowanie większy potencjał, który wydobyć można dzięki odpowiednim zestawieniom barw. Beż podkreśli jego szlachetność, a intensywny niebieski doda nieco świeżości i energii. Zestawiona z pudrowym różem, oliwkowa zieleń we wnętrzu stworzy delikatną kobiecą kompozycję. Inspirujących pomysłów na wykorzystanie koloru oliwkowego w Twoim mieszkaniu szukaj w poradniku przygotowanym przez ekspertów firmy Śnieżka.

Soczysta zieleń

Pantone Color Institute ogłosił zieleń świeżej trawy i wiosennych liści kolorem roku 2017. Ten soczysty odcień, przywodząc na myśl budzącą się do życia naturę, wypełnia wnętrza pozytywnym nastrojem i dobrą energią. W pokoju dziennym dobrze odnajdzie się z wyciszającą szarością, a w domowym gabinecie np. w połączeniu z bielą i głębokim granatem. Soczysta zieleń jest też popularnym dodatkiem do jasnych, neutralnych kuchni i łazienek. Trawiaste pojemniki, ręczniki czy drobne sprzęty przełamują monotonię wnętrz i nadają im pozytywny, ciepły charakter.

Limonka

Jednym z najbardziej odważnych, ale i najbardziej energetycznych odcieni zieleni jest limonka. Ten intensywny, żółtawy odcień – z uwagi na jego wyrazisty charakter – najlepiej stosować w przestronnych nowoczesnych wnętrzach. Świetnie sprawdzi się w przestrzeni biura w towarzystwie bieli, szkła i metalu. Zastosowana z umiarem sprzyja kreatywności i pobudza umysł do działania. W prywatnych wnętrzach może odnaleźć się w nowoczesnym salonie lub – podobnie jak soczysta zieleń – w kuchni czy łazience.