Rewolucja w kuchennym wzornictwie

Wzornictwo przemysłowe przez wiele lat było w Polsce traktowane po macoszemu. Brak szkół kształcących młodych ludzi w tej umiejętności wynikał zapewne z propagowania szarzyzny i schematyzmu przez poprzedni ustrój. Każdy urządzał swoje mieszkanie w ten sam sposób, wstawiając taką samą wersalkę, regał i telewizor. Podobnie wyglądało urządzanie kuchni z szeregiem standardowych szafek, lodówką i kuchenką. Lata 90-te XX w. pozwoliły na rozwój inicjatywy, dzięki czemu zaczęły powstawać pierwsze ciekawe i nietypowe projekty kuchni, a na ich potrzeby rozwinęło się także wzornictwo.

Pierwsze pomysły po latach standardu szokowały. Młodzi artyści, przed którymi otworzyła się możliwość pokazywania talentów tworzyli przedmioty bardzo ekstremalne, jakby na przekór wcześniejszemu zastojowi. Nawet obecnie wiele z nich nie pojawiłoby się w domach nawet bardzo wyzwolonych ludzi z tego powodu, że były po prostu niewygodne, ale wiele osób poznało możliwości designu kuchennego i uświadomiło sobie, że zlewozmywak może też być kolorowy, a krzesło czy stół mieć nietypową formę. Współczesność przyniosła wielkie zmiany w kuchennym wzornictwie, już nie tak szokujące, ale wskazujące na więcej możliwości w prostych przedmiotach.

Dziś mamy już zlewy kuchenne z jedną komorą, okrągłe, z granitu albo tworzywa, dziś mamy płyty indukcyjne zamiast tradycyjnych gazowych czy elektrycznych kuchenek, a piekarnik z termo obiegiem, rożnem i grillem umożliwi przygotowanie każdego dania. Oczywiście osoby bardzo wyzwolone mogą zlecić projekt lodówki w kształcie butelki czy fioletowej pralki.